Jaký zvolit datový tok a rozlišení?

 

Volba správného rozlišení má obrovský vliv na kvalitu výsledného filmu, což si někteří lidé často neuvědomují a myslí si, že čím vyšší rozlišení, tím vyšší kvalita. Musím je vyvézt z omylu. Znám i takové případy, kdy někdo použil plné rozlišení 720x576 na 2hodinový film a to vše ještě nacpal na 1CD. Kvalita takového filmu je poté značně degradována, protože se v obraze objevují nemístné arktefakty (známé čtverečkováni) z důsledku nedostatečného datového toku. Další kapitolou je náročnost takovýchto filmů ve vysokém rozlišení na procesor. Já vím, že v době Athlonů a P4 na 1,7Ghz to někoho nemusí zajímat, ale jsou i takový lidé, kteří plné rozlišení prostě nepřehrají. Za maximální použitelné rozlišení považuji 640x___.


Jaký zvolit datový tok (bitrate)?

Použijeme kalkulátor Gordian Knot. Do něj stačí jen zadat délku filmu (buď v minutách nebo ve framech). Datový tok Audia (128kbps pro 1CD nebo 192 pro 2CD). Pokud ovšem používáme Lame VBR MP3 je nutné nejříve zpracovat audio do MP3. Potom je ještě nutné vybrat velikost CD v MB a počet CD (v tomto případě 2*650MB). Získáme tím Video Bitrate (1195kbit/s).

Ale ještě Gordian knot nezavíreje!!


Jaké tedy zvolit rozlišení?

!!! Pozor-aby funkce pracovala správně je nutné nedříve vypočítat datový tok videa. !!!

 V Gordian Knot se přepneme do záložky Resolution. Zde musíme v Input Pixel Aspect Ratio napsat do políčka Display AR poměr stran. Ten zjistíme jednoduchým způsobem a to tak, že se podíváme na zadní stranu DVD obalu. Většinou to jsou hodnoty 2.35 nebo 1.85. Poté měníme rozlišení (stačí width) tak dlouho až bude hodnota Bits/Pixel v rozmezí 0.25 až 0.40 (což jsou ideální hodnoty). Bits/pixel by nikdy neměl  klesnout pod 0.20, protože potom dochází ke vzniku čtverečkování. V našem případě vychází dobře rozlišení 640x272.


by TrentReznor

 Pokud se Vám můj návod líbil klepněte prosím nahoru na reklamu na MOD-CHIP (potom ješte zmáčknout CLICK HERE TO ENTER). Vás to nestojí nic a mě přibyde 5centu.