Jak převézt DVD do DivX pomocí NanDubu ?

NanDub je revoluční program, který při enkodování mění interní vlastnosti DivX kodeku a tím se zvyšuje kvalita výsledného souboru. Potřebuje na to ovšem 2 průchody. V prvním průchodu enkoduje film na maximálním datovém toku, který je u DivX kodeku přípustný (6000kbit/s) a vlastnosti každého snímku ukládá do speciálního souboru s koncovkou .stats. Při druhém průchodu potom podle určeného cílového datového toku upravuje nastavení každého snímku. V NanDubu je velké množství nastavení, pomocí kterých je možné nastavit parametry pro každý film zvlášť. Nebudu se snažit popisovat tyto nastavení (ale jestli si o nich něco chcete přečíst doporučuju tuhle stránku v češtině). Tyto nastavení lze poté uložit do tzv. profilů. Naštestí existují i různé univerzální profily, použitelné na většinu filmů (najdete je v sekci download).

Co potřebujeme:

NanDub + Profily

Dvd2Avi

VFAPI

Postup

1. Je nutné zkopírovat film z DVD na HDD

2. Potom musíme zprovoznit Frameserver

3. Otevřeme NanDub

4. V něm otevřeme virtuální Avs soubor vytvořený v DVD2AVI

5. Přidáme potřebné filtry

- V menu Video-Filters-Add přidáme Null Transform a zmáčneme Cropping

V následujícím dialogu je nutné film trošku posunout dopředu, aby byl vidět nejaký obraz. Naelekjste se, že je obraz zdeformovaný.Pokud jsou kolem obrazu černé pruhy, musíme je odstranit. Postupně zvyšujeme hodnuty Y1 offset a Y2 offset tak dlouho, až šedá barva překrývá celý černý pruh. Může se také stát (jako na obrázku nahoře), že kolem orazu žádné pruhy nejsou žádné pruhy, potom necháme všechny hodnoty na nule a potvrdíme OK.

- Dále je nutné přidat Resize

Teď je ten správý čas vypočítat si rozlišení a datový tok.

Vypočítané hodnoty vložíme do resize dialogu. Width a Height. Vybereme bicubic resize (je trochu méně kvalitní jako precise bicubic, ale mnohem rychlejší). Správnost nastavení je možné ověřit stlačením Show Preview.

6. Nahrajeme předdefinovaný profil: File-Load Processing Settings

- vřele doporučuji profil Demi0D1cd.vcf a Demi0D2cd.vcf

7. Nastavíme datový tok

- Video-SBC Settings-DivX-Bitrate :vložíme hodnotu vypočítanou v GordianKnot

- Video-SBC Settings-Bitrate Curve-End Credits start at time :vložíme číslo framu, kde začínají titulky (posunujeme film tak dlouho než se objeví titulky, číslo framu je zobrazeno na dolním stavovám řádku). Na titulky bude potom použit nižší datový tok, který bude využit u komprese filmu.

8. A můžeme spustit kompresi: File-Two Passes...

- zadáme jméno Avi souboru a .stats souboru

Teď už nezbývá, než jen čekat. Komprese trvá docela dlouho (10 až 15hodin - záleží samozřejmě na procesoru a délce filmu)

Po kompresi získáme výsledný Avi soubor, ke kterému můžeme připojit Audio


by TrentReznor